poniedziałek, 14 grudnia 2009

"Globalne ocieplenie" efektem manipulacji danymi przez specjalistów od zmian klimatycznychKeith Johnson

Klimatyczne emaile rozpalają debatę


Przecieki z korespondencji badaczy klimatu ujawniają zażartą walkę wokół globalnego ocieplenia

Climate Emails Stoke Debate
Scientists' Leaked Correspondence Illustrates Bitter Feud over Global Warming, Wall Street Journal, 23 listopada 2009.


Wśród naukowców aż huczy w związku z ujawnieniem treści tysięcy emaili i dokumentów pochodzących z prominentnego ośrodka badań nad klimatem, opublikowanych w zeszłym tygodniu w Internecie po przechwyceniu ich przez nieznanych bliżej hakerów. Można powiedzieć - ich zawartość stawia pytania natury etycznej pod adresem całych grup naukowców, którzy twierdzą, jakoby to ludzie byli odpowiedzialni za globalne ocieplenie.

Korespondencja elektroniczna pomiędzy dziesiątkami badaczy zmian klimatycznych, z amerykańskimi włącznie, ilustruje ponadto nastroje wrogości panujące między zwolennikami tezy, że globalne ocieplenie spowodowane jest aktywnością człowieka, a ich przeciwnikami, którzy wykazują, że związek pomiędzy człowiekiem, a zmianami klimatycznymi, jest nieudowodniony.

Niektóre z tych listów mówią o wysiłkach ze strony zwolenników ludzkiej aktywności jako przyczyny globalnego ocieplenia, podejmowanych w celu wyeliminowania konkurencyjnych poglądów i niedopuszczenia do opublikowania niewygodnych dla nich wyników badań w głównych pismach specjalistycznych.

"To straszne" - mówi Pat Michaels, naukowiec klimatolog z Cato Institute w Waszyngtonie, wspominany negatywnie w emailach. "To jest coś, czego wszyscy się obawiali. Z upływem lat coraz trudniej było komuś, kto nie widział globalnego ocieplenia jako swego rodzaju końca świata, publikować swoje artykuły. To nie jest praktyka budząca wątpliwości, to jest praktyka niemoralna".

Ponad 1000 emaili oraz ponad 2,000 innych dokumentów zostało wykradzionych w czwartek z ośrodka Badań Klimatycznych przy Uniwersytecie Wschodniej Anglii w Wielkiej Brytanii. Tożsamość hakerów nie jest pewna, ale wiadomo, że przechwycone pliki zostały umieszczone w ubiegły czwartek na rosyjskim serwerze udostępniającym dane. Przedstawiciele uniwersytetu potwierdzili podczas weekendu, że ich komputer został zaatakowany i przyznają, że ujawnione dokumenty zdają się być autentyczne.

"Publikacja niektórych wybranych emaili i innych dokumentów wyrwanych z kontekstu wprowadza w błąd i nie może być uznana za autentyczną próbę wniknięcia w temat w odpowiedzialny sposób" - powiedział przedstawiciel uniwersytetu.

Większość naukowców klimatologów twierdzi, że temperatura na Ziemi wzrasta i niemal wszyscy z nich zgadzają się z poglądem, że aktywność człowieka jest najprawdopodobniej główną, lub przynajmniej znaczącą przyczyną tego zjawiska. Ale dość głośna mniejszość sprzeciwia się obu tym poglądom, lub przynajmniej jednemu z nich.

Pobieżny przegląd przechwyconego materiału wskazuje, że na Uniwersytecie Wschodniej Anglii, gdzie mieści się ważne centrum badawcze nad globalnym ociepleniem, były podejmowanes starania w kierunku wyciszenia głosów przeciwnych.

W emailach pochodzących sprzed roku 1996, badacze w USA i Wlk. Brytanii regularnie podejmowali sprawę badań nad klimatem, które nie pasują do ich własnych ustaleń. W niektórych przypadkach omawiane są sposoby zwalczania tego, co było określane jako "dezinformacja", za pośrednictwem nowych artykułów w pismach specjalistycznych lub na stronach internetowych.

Emaile zawierają świadectwo jawnych starań w tym kierunku, ażeby raporty Międzynarodowego Panelu w sprawie Zmian Klimatu (IPCC), grupy badawczej ONZ, zawierały ich własne poglądy, natomiast pomijały przeciwne. W dodatku emaile te pokazują, że badacze klimatu uchylali się od udostepniania swoich danych naukowcom, którzy się z nimi nie zgadzali.

W niedzielę nie można było skontaktować się z IPCC w celu skomentowania tych faktów.

W jednym z emaili Benjamin Santer z Lawrence Livermore National Laboratory w Livermore, w stanie Kalifornia, pisał do dyrektora ośrodka badawczego, że ma ochotę pobić Michaelsa. Pan Santer był w niedzielę nieosiągalny.

W innym liście Phil Jones, dyrektora ośrodka badawczego przy Uniwersytecie Wschodniej Anglii sugerował Michaelowi Mann'owi z Penn State University, że wyniki badań sceptyków nie będą dobrze widziane: "Będziemy w jakiś sposób trzymać ich z dala - nawet jeśli będziemy musieli dokonać redefinicji, czym mają być nasze biuletyny badawcze!". Żadna z tych osób nie była osiągalna w celu udzielenia komentarza.

Emaile zostały opublikowane na mniej niż miesiąc przed rozpoczęciem szczytu klimatycznego w Kopenhadze.

Przedstawiciele Amerykańskiego Towarzystwa na rzecz Postępu w Nauce, wielkiej organizacji zawodowej, wyrazili obawę, iż przechwycona korespondencja elektroniczna może osłabić wolę wprowadzenia globalnych rozwiązań zmierzających do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Towarzystwo to jest przekonane, że "zmiany klimatyczne są rzeczywiste i są związane z ludzką aktywnością, oraz, że obecnie istnieje pilna potrzeba przeciwdziałania jego skutkom" - powiedziała Ginger Pinholster, rzeczniczka Towarzystwa. Dodała ona, iż "Science", pismo Towarzystwa, oceni te dokumenty jedynie pod względem treści naukowej.

John Christy, naukowiec Uniwersytetu Alabama w Huntsville wprost oburza się na myśl, że raport IPCC może nie zawierać przeciwnych punktów widzenia, mówiąc: "bulwersujące jest spostrzeżenie, że prawne działania, jakie ten naród planuje podjąć i które będą kosztować biliony dolarów, są oparte na poglądzie, który nie został w pełni sprawdzony naukowo".

Mojib Latif, badacz klimatu niemieckiego Instytutu Nauk o Morzu im. Leibniza stwierdził, że trudno mu uwierzyć, że badacze klimatu usiłowali zamknąć usta opozycji. Pan Latif, będąc sam przekonany co do globalnego ocieplenia jako skutku działalności człowieka, a jednocześnie współautor artykułu stwierdzającego obecną naturalną tendencję do ochłodzenia, powiedział: "Po prostu nie mogę uwierzyć, że istnieje tego rodzaju mafia, która usiłuje niedopuścić do publikacji przeciwnych poglądów".


Źródło: Wall Street Journal

Od: Ben Santer
Data: 9 października 2009, piątek
Naprawdę przykro mi, że musisz brnąć przez to wszystko, Phil. Następnym razem spotkam się sam z Patem Michaels'em na spotkaniu naukowym. Mam wielką ochotę wytłuc z niego kaca. Wielką ochotę.

Od: Phil Jones
Data: 29 maja 2008, czwartek
Mike, czy możesz wykasować emaile, które być może otrzymałeś razem z odpowiedzią Keith'a na Raport nr 4.? Jego nie ma tutaj - maly kryzys rodzinny. Czy możesz również zrobić to samo z emailem od Gene'a i polecić mu zrobić to samo? Nie mam jego nowego adresu e-mailowego. My dopilnujemy, żeby Caspar zrobił tak samo. Pozdrowienia. Phil

Od: Michael Mann
To: Phil
Data: 27.10.2009
ps. Uważaj trochę, jakie emaile przesyłasz Andy'emu i jakie kopie emaili mu przekazujesz. On nie jest tak przewidywalny, jakbyśmy sobie tego życzyli.


Phil - Philip Jones, Professor, Climatic Research Unit, University of East Anglia
Keith - Keith Briffa, Professor, Climatic Research Unit, University of East Anglia
Mike - Michael E. Mann, Associate Professor, Director, Earth System Science Center (ESSC), The Pennsylvania State University, University of Virginia, University of Massachusetts, USA
Caspar - Caspar Ammann, University Corporation for Atmospheric Research, Stanford University, USA
Gene - Eugene R. Wahl, PhD, Asst. Professor of Environmental Studies, Alfred University, Stanford University, USA
Andy - Andrew J. Watson, Professor, School of Environmental Sciences, University of East Anglia

Dodajmy, że znakomita większość tych i innych zamieszanych w aferę Climategate zwolenników "globalnego ocieplenia" łączy wspólna praca naukowa:
Mann, Michael, Caspar Ammann, Kevin Trenberth, Raymond Bradley, Keith Briffa, Philip Jones, Tim Osborn, Tom Crowley, Malcolm Hughes, Michael Oppenheimer, Jonathan Overpeck, Scott Rutherford, and Tom Wigley, 2003. On Past Temperatures and Anomalous Late-20th Century Warmth. Eos, Vol. 84, No. 27, page 256, July 8, 2003

Przechwyconą korespondencję w sprawie globalnego ocieplenia, spakowaną w formacie .ZIP (ok. 65 MB) można pobrać tu:
http://www.filedropper.com/foi2009

Artykuły podobne:
Famous weather scientist: Climategate 'tip of iceberg'
'Conspiracy would become manifest' if all climate research e-mails unveiled
, WorldNetDaily, 8 grudnia 2009

dodajdo.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza