niedziela, 24 października 2010

Apel biskupów katolickich o położenie kresu izraelskiej okupacji ziem arabskichSynod biskupów dla Bliskiego Wschodu, złożony z 185 katolickich biskupów, obradujący od 10 października w Watykanie, w swoim końcowym przesłaniu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej, w tym zwłaszcza do ONZ, o wcielenie w życie rezolucji uchwalonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i położenie kresu izraelskiej okupacji "różnych terytoriów arabskich".

Przesłanie Synodu odrzuca jako bezpodstawne powoływanie się na Biblię jako uzasadnienie "niesprawiedliwych czynów", to jest okupacji i kolonizacji "Ziemi Obiecanej", zagarniętych przez Izrael terytoriów arabskich.

Uczestnicy Synodu podkreślają w swoim dokumencie, że "nie wolno posługiwać się cytatami z Biblii", aby czynić z niej "instrument uzasadniania niesprawiedliwych działań". Potępiając antysemityzm, antychrystianizm, islamofobię wyrażają zarazem nadzieję, że dialog między Kościołem katolickim i judaizmem przyczyni się do położenia kresu "konfliktowi politycznemu, który nas nęka i dzieli".

W rozdziale zatytułowanym "Współpraca i dialog z naszymi żydowskimi współobywatelami" biskupi opowiadają się za "autentycznym, sprawiedliwym i definitywnym pokojem" na Bliskim Wschodzie. Piszą też o "cierpieniach i sytuacji niepewności", w jakiej żyją Izraelczycy, podobnie jak Palestyńczycy.

Zdajemy sobie sprawę - stwierdzają biskupi - z wpływu konfliktu palestyńsko-izraelskiego na region, a zwłaszcza na naród palestyński, który cierpi wskutek następstw izraelskiej okupacji, braku swobody ruchów, istnienia muru i wojskowych zapór na drogach, przetrzymywania więźniów politycznych, burzenia domów, zakłócania życia gospodarczego i społecznego oraz trudnej sytuacji, w jakiej znajdują się tysiące uchodźców palestyńskich.

Zdaniem Synodu dzięki zakończeniu izraelskiej okupacji "naród palestyński będzie mógł mieć niepodległą i suwerenną ojczyznę, zamieszkiwać tam w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową w warunkach stabilizacji, zachowując swą godność".

Synod biskupów dla Bliskiego Wschodu zakończy w niedzielę Ojciec Święty Benedykt XVI.

____________________________

Źródło:
Apel biskupów: położyć kres izraelskiej okupacji, Wiadomości Onet.pl

dodajdo.com

1 komentarz: