środa, 20 czerwca 2012

Dokąd zmierzacie: "Teologio Polityczna", Rebelya.pl, Fronda.pl ?Fronda.pl oraz Rebelya.pl biorą ostatnio aktywny udział w promowaniu nowego prądu politycznego "Teologia polityczna".

W zalecanym 6 numerze Teologii Politycznej w dziale "Teologia i polityka" (patrz: Teologia Polityczna nr 6 pt: Śmierć i polityka. Już niedługo w sprzedaży! znajdujemy:

"Wizja Zmartwychwstałego u świętego Pawła (Eric Voegelin)"

Otóż należy z całą mocą podkreślić, że Eric Voegelin jako egzegeta chrześcijańskiego objawienia jest osobą w najwyższym stopniu kontrowersyjną.

Mark Mitchell w swoim "Odzyskanie równowagi: Augustiańska odpowiedź Ericowi Voegelinowi, (Patrick Henry College) już w pierwszym zdaniu wstępu stwierdza:

"Rozumienie chrześcijaństwa przez Erica Voegelina jest wysoce problematyczne. David Walsh pisze, że "problem z pracą Voegelina jest problemem, w jaki sposób Voegelin rozumie chrześcijaństwo, czy też szerzej - Objawienie." Posuwa się on do stwierdzenia "niekompetencji i niezadowalającej jakości w traktowaniu chrześcijaństwa przez Voegelina."

W zakończeniu swoich rozważań Mitchell pisze:
"Dla Voegelina jest bez znaczenia czy Wcielenie i Zmartwychwstanie były rzeczywistością historyczną. (...) Pytania o to, czy Bóg stał się człowiekiem, czy Chrystus powstał z martwych,  są to dokładnie te pytania, które Voegelin odrzuca jako nieistotne, {a co więcej] skrajnie niebezpieczne".
(Patrz: Regaining the Balance: An Augustinian Response to Eric Voegelin, Mark Mitchell, Patrick Henry College)

Powstaje konieczność postawienia pytania: Dokąd zmierzasz, Teologio polityczna? Dokąd zmierzasz, Frondo.pl? Dokąd zmierzasz, Rebelya.pl? skoro Eric Voegelin staje się waszym polityczno-filozoficznym katechetą?


dodajdo.com

2 komentarze:

  1. Z faktu że ktoś błądzi (lub ma kontrowersyjne poglądy) nie wynika iż w innych aspektach swojej działalności nie może mieć racji.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, ktoś może się mylić w jednej dziedzinie, a w innej może być mistrzem czy wręcz geniuszem. Wie Pan, chyba jednak przydałby się następny odcinek. Pomyślę.

      Usuń