piątek, 14 września 2012

Vaclav Klaus zdecydowanie odrzucił Unię Europejską jako federację państw członkowskichPrezydent Czech Vaclav Klaus w wywiadzie dla novinky.cz stanowczo odrzucił plan przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso przekształcenia Unii Europejskiej w federację państw narodowych. Według Klausa środowe oświadczenie Barroso pokazuje, co jest rzeczywistym celem pogłębienia integracji europejskiej.

Jak ocenia Pan pomysł José Barroso przekształcenia UE w demokratyczną federację państw narodowych?

Tę ideę José Barroso stanowczo odrzucam. Jedyną rzeczą, jaką nalezy w jego dzisiejszym wystąpieniu docenić jest to, że po raz pierwszy wypowiedział głośno, jakie są prawdziwe cele dzisiejszych zwolenników dalszego pogłębiania integracji europejskiej. To jednak ludzie tacy, jak Barroso ukrywali przed społeczeństwem europejskim . W 2004 roku weszliśmy do Unii Europejskiej, a nie do federacji, w której staniemy się prowincją bez żadnego znaczenia.

Czy Czechy powinny dołączyć do federacji? Na ile może to oznaczać utratę suwerenności?

Na pewno nie - wręcz przeciwnie Czechy powinniśmy myśleć o tym, jak odzyskać swoją państwowość i suwerenność. W federacji jest to wykluczone. Unia Europejska powinna być zmieniona w przeciwnym kierunku, niż zaproponował przez Barroso. W chwili, kiedy piszę te słowa, w ankiecie internetowej, w której wzięło udział 11.047 czytelników, 61,8% osób odpowiedziało jest za rozpadem Unii. Ludzie tacy, jak pan Barroso nie chcą tego wziąć pod uwagę.


Źródło:
novinky.cz

dodajdo.com

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza