piątek, 30 marca 2012

Niemiecka lewica: pakt fiskalny łamie konstytucję
29.03.2012
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemiecka-lewica-pakt-fiskalny-lamie-konstytucje,1,5074980,wiadomosc.html

Niemiecka partia Lewica zagroziła skierowaniem paktu fiskalnego UE do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego, bo umowa ta, której celem jest wzmocnienie dyscypliny budżetowej w strefie euro, nie przewiduje możliwości jednostronnego wypowiedzenia.

"Pakt fiskalny ogranicza demokratyczne uprawnienia parlamentu - i to de facto na wieczność. To nie jest zgodne z konstytucją" - powiedział poseł Lewicy Alexander Ulrich dziennikowi "Sueddeutsche Zeitung".

Z kolei szef frakcji Lewicy Gregor Gysi ocenił podczas debaty w Bundestagu, że międzyrządowy pakt to początek "tworzenia federacji europejskiej albo stanów zjednoczonych Europy". Lewica zdecydowanie odrzuca pakt fiskalny.

O tym, że podpisana na początku marca przez 25 z 27 krajów UE umowa o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej nie przewiduje możliwości jej jednostronnego wypowiedzenia napisał w czwartek dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Gazeta powołuje się na pismo parlamentarnego sekretarza stanu w ministerstwie finansów Steffena Kampetera, adresowane do frakcji Lewicy.

"Prawo wypowiedzenia nie jest przewidziane w Traktacie o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i monetarnej" - napisał Kampeter. Według niego pakt fiskalny nie spełnia też przesłanek, które pozwalałyby na jednostronne wypowiedzenie na podstawie wiedeńskiej Konwencji o prawie traktatów z 1969 roku. Do podobnych wniosków doszły służby prawne Bundestagu.

W ocenie "Sueddeutsche Zeitung" brak możliwości jednostronnego wypowiedzenia paktu fiskalnego oznacza "brak wyjścia awaryjnego" dla krajów, które nie będą w stanie spełnić wymogów umowy.

Traktat o stabilności, koordynacji i zarządzaniu w unii gospodarczej i monetarnej został podpisany 2 marca z inicjatywy Berlina przez przywódców 25 krajów UE, w tym premiera Donalda Tuska. Zabrakło podpisów dwóch państw UE: Wielkiej Brytanii, która ma traktatowe wykluczenie z obowiązku wejścia do euro, i Czech.

Umowa przewiduje tzw. złotą regułę, według której roczny deficyt strukturalny nie może przekroczyć 0,5 proc. nominalnego PKB. Kraje będą musiały ją wdrożyć do prawa narodowego, najlepiej konstytucji. Komisja Europejska będzie kontrolować wdrażanie nowych zasad fiskalnych, a Trybunał Sprawiedliwości UE ma orzekać kary finansowe dla państw, które nie wdrożą reguły wydatkowej. Kary w wysokości do 0,1 proc. PKB kraju zasilą przyszły fundusz ratunkowy dla eurolandu EMS.

Międzyrządowy traktat ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku, jeśli do tego czasu będzie ratyfikowany przez 12 z 17 państw strefy euro.

Autor: TSz
Źródła: PAP

dodajdo.com

1 komentarz:

  1. Tak jest my też musimy walczyć o suwerenność i wyrwać się z kleszczy watykanu zaciskanych coraz bardziej przez agentów tego obcego kieszonkowego kraiku. Funkcjonariusze obcego kraiku chcą poniżyć ojczyznę i wprowadzić prawo które funkcjonuje w watykanie. Ubrani dla niepoznaki w czarne sukienki i szlafroki z szerokim pasem -mając w swoich szeregach pedałów i pedofili ukrywają ich przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Kosztują polski Skarb Państwa czyli nas wszystkich 10miliardów pln rocznie tysiące hektarów ziemii za darmo i tysiące nieruchomości zabieranych polskim dzieciom przedszkoli szkół i bibliotek. Trzeba skończyć z tą pazerną hordą osobników nazywanych klerem. Pamiętamy że z krzyżowcami już wygraliśmy w 1410 roku.

    OdpowiedzUsuń