poniedziałek, 3 listopada 2008

Merkel i żaba, czyli nowy wspaniały świat totalnej inwigilacji obywateli w UEKanclerz Niemiec, Angela Merkel, powiedziała w maju 2007:
Merkel plädiert für totale Überwachung (subs)

CDU całe lata postulowała wprowadzenie nadzorowania wielkich obszarów publicznych przy pomocy kamer wideo. Jeśli to nie ma być tylko sprawa CDU, dyskutowalibyśmy teraz z SPD, z Zielonymi i innymi, czy nadzorowanie takie jest konieczne, czy też nie. Ale to jest sprawa, o której nie powinniśmy dyskutować, tylko wprowadzić ją w życie!
Nie mówcie: hej, ale porzucanie śmieci, wjeżdżanie w pieszych, jazda po chodniku, parkowanie w trzecim rzędzie to nie są aż takie złe rzeczy. I tak dalej, w duchu: Nic w tym złego.
To jest sprzeczne z prawem! A jeśli zaczynacie akceptować te wykroczenia, nie jesteście w stanie określić, co jest, a co nie jest rzeczywiście złe. Zero tolerancji w sprawach bezpieczeństwa wewnętrznego, Panie i Panowie!


A oto swego rodzaju filmowy (niemiecki) komentarz do słów Żelaznej Merkel:
Die schöne neue Welt der Überwachung. 

Überwachungsstaat - wie der Frosch im heißen Wasser
Spiegel.de - www.panopti.com

To jest żaba. A to jest zbiornik z ciepłą wodą. Gdyby teraz żaba znalazła się w gorącej wodzie, natychmiast z niej wyskoczy. To logiczne. To rzeczywiście ją boli.
Kiedy żaba znajdzie się w zimnej wodzie, siedzi w niej. Gdyby teraz temperatura wzrastała bardzo powoli, żaba niczego nie zauważy. Gdy woda dojdzie do staniu wrzenia, żaba będzie już całkiem martwa.
Reakcje zaawansowanych społeczeństw są podobne, jak u tej żaby w gorącej wodzie. Przyzwyczajają się one do stopniowo zmieniających się warunków i nie pamiętają zbyt wiele z tego, co było przedtem.
W naszym społeczeństwie na przykład upowszechnia się coraz bardziej śledzenie obywateli przy pomocy kamer telewizyjnych.
Kiedy ktoś czuje się obserwowany, zachowuje się inaczej, niż ktoś nie obserwowany.
Nie jest już w stanie korzystać ze swojej wolności tak, jak wówczas, gdy był anonimowy.
Monitorowanie, na przykład, ogranicza jego wolność wypowiedzi.
W celu uniknięcia negatywnych skutków, stopniowo coraz więcej ludzi będzie dostosowywać się do norm.
W takim społeczeństwie będzie dokonywało się powolne eliminowanie ludzi inaczej myślących i oryginalnych.
Takie ujednolicone społeczeństwo nie będzie już w stanie rozwijać umysłowo i społecznie.
Nietolerancja będzie wzrastać, a zdolność do innowacji znikać.
Dlatego powinniśmy teraz spojrzeć na termometr i zobaczyć, czy aby woda nie jest już dla nas za gorąca.


dodajdo.com

2 komentarze:

  1. filmiku juz/3.01.2012/ nie ma...dajcie nowy link...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli tego filmiku już nie ma, to może oznaczać, że temperatura wody, w której siedzimy, znowu podniosła się o kilka stopni. Postaramy się dać coś zastępczego.

    OdpowiedzUsuń