sobota, 29 marca 2014

Odezwa wolnych obywateli Słowacji
Tekst odczytany w słowackim parlamencie, Radzie Narodowej, przez posłankę Helenę Mezenską (Zwyczajni Ludzie) podczas wystąpienia poselskiego we wrześniu 2013 roku. (Red.)
Helena Mezenská - Výzva slobodných občanov Slovenska


W 1989 roku wielu z nas wzięło udział w farsie, dzięki której wy przygotowaliście grunt pod coś, co nam nigdy nie przyszło nawet do głowy. Byliśmy naiwni. Stopniowo przez 23 lata rozkradliście, rozsprzedaliście wszystko to, co całe pokolenie Słowaków mozolnie budowało razem z braćmi Czechami. Oszukaliście nas tzw. powszechną prywatyzacją. Obsadziliście wszystkie stanowiska swoimi poplecznikami i zaczęliście odgrywać przed nami farsę. Wciąż zmienialiście ekipy rządowe i wciąż tylko obiecywaliście, że już teraz będzie na pewno lepiej, tylko musimy jeszcze zacisnąć pasa, podczas gdy wy z tego luksusu, jaki sobie zapewniliście, sami już nie wiecie, na co jeszcze możecie wydać pieniądze, które nakradliście.

Zaprosiliście zagranicznych inwestorów, ściągnęliście tu zagranicznych inwestorów, stworzyliście im doskonałe warunki, ale naszych przedsiębiorców stopniowo niszczyliście. Ustanowiliście prawo głównie dostosowane do waszych potrzeb, tak, aby w razie ujawnienia kradzieży lub przestępstwa odkrytego można było powiedzieć, że wszystko było zgodnie z prawem tego kraju. Aby mieć pewność, że się wam nie stanie krzywda, opanowaliście całkowicie sądownictwo, prokuraturę i policję. Doprowadziliście do tego, że na półki naszych sklepów trafiają śmieci, odpady żywnościowe, których w krajach rozwiniętych nikt w ogóle nie kupuje. Z naszych emerytów zrobiliście żebraków. Zniszczyliście nasze rolnictwo i przestaliśmy być krajem niezależnym żywnościowo. Lecznictwo doprowadziliście do upadku, a do jego żałosnego poziomu dopłacają wszyscy obywatele. Za nasze pieniądze ratowaliście banki, które następnie sprzedaliście zagranicznym kontrahentom. Szkolnictwo, z której tak bardzo byliśmy dumni, doprowadziliście do takiego stanu, że szkoły opuszcza ogromna liczba absolwentów z niepotrzebnym nikomu profilem wykształcenia.

Nie potraficie rządzić inaczej, jak tylko doprowadzać obywateli do nędzy, którzy w desperacji posuwają się do targnięcia się na swoje życie, ponieważ nie widzą wyjścia z sytuacji, do której wy w swojej pazerności doprowadziliście. (...) Szczytem waszych osiągnięć jest wprowadzenia na Słowacji tzw. prawa dla nieletnich, które umożliwia odbieranie dzieci rodzinom, co bezpośrednio zagraża istnieniu podstawowej jednostki naszego narodu - rodziny.

My, obywatele Słowacji, wzywamy was, którzy rozkradliście i rozsprzedaliście nasze państwo, którzy jesteście odpowiedzialni za ludobójstwo na tym narodzie, którzy odpowiedzialni jesteście za doprowadzenie do stanu, że porządni obywatele tego państwa popełniają samobójstwo z powodu sytuacji, do której doprowadziliście swoją niepohamowaną chciwością, którzy z nas robicie współczesnych niewolników - odejdźcie!

Wiemy, że ta odezwa wywoła na waszych bezczelnych twarzach tylko uśmiech. Uśmiechajcie się, dopóki potraficie. Na końcu to my będziemy się uśmiechać, kiedy się was wreszcie pozbędziemy. Potraktujcie to wezwanie jako okazję dla siebie, aby odejść bez jakiejkolwiek dla siebie szkody. Powtarzamy, odejdźcie, a nic się wam nie stanie. Jeśli tego nie zrobicie, sami poniesiecie odpowiedzialność za to, jak zostaniecie potraktowani przez obywateli tego kraju.

Nie łudźcie się, że będą was sądzić według waszego prawa. Będą was sądzić ludzie, których doprowadziliście do nędzy i oni będą was sądzić według własnego zdrowego rozsądku. Wtedy wy sami sobie będziecie winni, że będziecie traktowani tak, jak teraz wy z nami się obchodzicie.

Gniew obywateli, których zapędziliście w ślepy zaułek, z którego nie widzą wyjścia, może być okrutny. Ukradliście przyszłość nam, ale przede wszystkim naszym dzieciom i naszym wnukom. Jesteś bezczelni i skorumpowani! Nie potrzebujemy was tutaj i nie chcemy. Zaczynamy rewolucję przeciwko tyranii.

Jeśli dotąd mieliście jeszcze mieć pewność, że się wam nic złego nie stanie, od dnia dzisiejszego wasz spokojny sen zaczyna zmieniać się w koszmar, który będzie wam przypominać wszystkie krzywdy, które wyrządziliście własnemu narodowi i nadal wyrządzacie. Stopniowo będziecie widzieć, że to, co teraz czytacie, a co wciąż jeszcze budzi wasz uśmiech, zaczyna zmieniać się dla was w ponurą rzeczywistość.

Od dzisiejszego dnia wszyscy, którzy biorą udział w tej rewolucji przeciw tyranii, zaczynają nosić na naszej klatce piersiowej trójkolorową wstążkę. Ona stopniowo będzie nas jednoczyła. Na początku będzie nas kilku, ale stopniowo będzie nas widać coraz więcej. To będzie nie tylko dorośli, zwłaszcza młodzież, dzieci, emeryci, nauczyciele, lekarze, policjanci i żołnierze stopniowo, słowem, wszyscy, którzy was mają dość.

Będziemy cierpliwi, a gdy będzie nas dostatecznie dużo, a to nie musi trwać długo, przejdziemy do otwartej walki. Ogłosimy strajk generalny i wyjdziemy na ulice. Kiedy się tak stanie, a wy nie nie będziecie poza granicami państwa, wtedy biada wam! Będziemy was sądzić jak największych przestępców, jacy się kiedykolwiek w tym kraju pojawili. Obywatele słowaccy pokażą wam, że naród słowacki istnieje, budzi się i nie pozwoli się dłużej niewolić. Doprowadziliście nas do tego stanu. Już wyprzedaliście nasz bogactwa i władzy. Ale my już mamy tego dość, że nie będzie cierpieć waszego bezprawia, waszej sprzedajności, waszej pazerności.

Apelujemy do wszystkich młodych ludzi, którym nie jest obojętne, jaka będzie ich przyszłość, aby przebudzili się. Obudźcie się! Ukradziono Wam waszą Waszą przyszłość. Bez Was nie zostanie nic oprócz beznadziei, długów i dosłownie - niewolnictwa w swoim własnym kraju. Zastanówcie się nad tym.

Wzywamy dziennikarzy, aby zdecydowali się, po której stronie staną. Czy dla judaszowych srebrników będziecie nadal ogłupiać własny naród, czy przeciwstawicie się swoim chlebodawcom? Jeśli nadal będziecie świadomie szerzyć kłamstwa i półprawdy, sami postawicie się między tymi, których naród będzie surowo sądzić.

Wzywamy wszystkich przyzwoitych i nieskorumpowanych policjantów i żołnierzy, którzy tak jak my są świadomi, że ten system jest chory i wymaga natychmiastowych zmian, aby stanęli po stronie porządnych ludzi, i nie stosowali wobec nich represyjnych środków, zgodnie z oczekiwaniami rządzących elit. Wy także jesteście obywatelami państwa, także rodzicami, macie dzieci, wnuki, którym ukradziono przyszłość. Wy też powinniście zdać sobie z tego sprawę. Jeśli będziecie działać przeciwko własnym obywatelom, dopuścicie się karygodnego czynu, także wobec własnych dzieci, którym będziecie odbierać nadzieję na godne życie we własnym kraju.

Wzywamy wszystkich, którzy byli i są wykorzystywani przez tego systemu, aby posłuchali tej odezwy i publicznie zdystansować się od tego zgniłego systemu.

Wzywamy wszystkich obywateli tego kraju, którzy zgadzają się z tym wyzwaniem, aby na znak zgody przypięli trójkolorową wstążkę, abyśmy stopniowo czuli naszą rosnącą siłę.

Na koniec, jeszcze raz wzywamy tych, którzy się uważacie za elity tego narodu, i nie jesteście niczym więcej, jak ostatnim dnem. Nie potrzebujemy pieniędzy, z których nas okradliście, nie szukamy zemsty. Po prostu odejdźcie precz! Weźcie wszystko, co nakradliście, i przepadnijcie! Każdy dzień bez was będzie dla tego kraju błogosławieństwem. Bez was tutaj może być tylko lepiej i lepiej. Nakreślimy grubą linię nad przeszłością i zaczniemy wszystko od nowa, ale tym razem już bez was.

W jedności siła."Źródło:
Slovensko potrebuje viac Mezenských!dodajdo.com

3 komentarze:

  1. To odnosi się nie tylko do Słowacji. Polsko, co z Tobą zrobili?

    OdpowiedzUsuń
  2. Trudno się nie zgodzić - u nas jest tak samo.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jest pewien szkopuł ze słowackim tricolorem narodowym - mianowicie jest on biało-niebiesko-czerwony, czyli identyczny z rosyjskim, co w obecnej sytuacji międzynarodowej może wprowadzać sporą dwuznaczność.

    OdpowiedzUsuń