piątek, 1 lutego 2008

Unia Europejska jest już gospodarzem w Rzeczypospolitej Polskiej?Takie właśnie pytanie mogą sobie postawić mieszkańcy Warszawy i zwiedzający stolicę Polski goście zagraniczni, widząc, w jaki sposób umieszczone są flagi na trzech masztach przed siedzibą Prezydenta RP przy Krakowskim Przedmieściu w dniu 31 stycznia 2008. Patrząc od strony gmachu od prawej poczynając umieszczono tam kolejno: flagę polską, flagę Unii Europejskiej, flagę NATO.


Fot. Dariusz Kamola

A jakie są prawidłowe reguły wywieszania flag na masztach pionowych?

"Zasady są jasne - mówi Jerzy Zarawski, prezes Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, kierownik wrocławskiego Arsenału - flaga państwowa ma pierwszeństwo przed wszystkimi innymi. Tak jest na całym świecie. Po układzie flag poznam, w jakim jestem kraju".

"Jeśli wywiesza się dwie flagi, to polską umieszczamy po prawej stronie, patrząc od strony budynku. Trzeba też pamiętać, że maszty muszą mieć taką samą wysokość, a flagi - taki sam wymiar. Jeśli chodzi o barwy - w pionowym układzie flagi kolor biały jest zawsze przy maszcie".

"Przy trzech masztach najważniejszy jest maszt środkowy. Drugi jest po jego prawej stronie, a trzeci po lewej. Dlatego na maszcie środkowym wieszamy flagę polską, na prawym - flagę miejską (gminną, wojewódzką czy powiatową), a na lewym - flagę innego państwa albo Unii Europejskiej. Przy czterech flagach najważniejszy jest maszt skrajny prawy - potem kolejne. Przy pięciu - znowu centralny jest maszt środkowy, potem sąsiednie prawy i lewy, a na końcu skrajny prawy i lewy. Przypominam, że strony są określone przez patrzącego od strony budynku".

Za: gazeta.pl 2005-05-01


Stosując się do zasad podanych przez p. J. Zarawskiego w opisanym na wstępie przypadku przed siedzibą Prezydenta RP w dniu 31.01.2008 - ponieważ flaga UE jest na środkowym miejscu, wynikałoby z tego, iż gospodarzem na polskiej ziemi jest Unia Europejska, Polska natomiast jest to zaledwie niższy rangą podmiot administracyjny, jak województwo (region), powiat, czy gmina.

Zapytywani na ten temat przypadkowi spacerowicze udzielali w zdecydowanej większości odpowiedzi: polska flaga powinna być umieszczona na środkowym maszcie. Tylko jedna osoba nie mała zdania na ten temat. Czy zatem to przypadek, ignorancja urzędników Prezydenta, czy działanie świadome?

Nie jest to pierwsza wpadka obecnego prezydenta RP, którego podobno widziano, jak jechał prezydenckim samochodem przez ulice miasta z narodową flagą polską wywieszoną pasem czerwonym u góry. [Tamże]

Niewłaściwe wywieszanie flag przed gmachami administracji publicznej, dworcami, hotelami itp. jest nagminne. Polacy nie potrafią wieszać flag - mówi Jerzy Zarawski.

Skoro tak, to aktualna głowa Państwa Polskiego z pewnością nie daje Polakom w tym względzie najlepszego przykładu. Ale, jak to mówią, podobno ryba psuje się od głowy...

dodajdo.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz